TSK’den Suriye’nin kuzeyine hava saldırıları: ‘SİHA düşürüldü’ iddiası

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Ankara saldırısı faillerinin Suriye’den geldiğini duyurmasının ardından, Suriye’nin kuzeyine hava saldırısı düzenlendi. Reuters’ın aktardığına göre yerel bir güvenlik kaynağı, en az sekiz kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki Haseke kenti çevresine düzenlenen saldırılardan birinde bir otomobilin, diğerinde de bir fabrikanın hedef alındığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun Suriye’nin kuzeydoğusundaki üssün yakınında Türkiye’ye ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü ileri sürdü. Reuters’a konuşan Savunma Bakanlığı kaynakları, söz konusu iddiaları yalanladı. Bakanlık yetkilisi, Suriye’de düşürülen İHA’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait olmadığını dile getirdi.

HUMUS’TA EN AZ 7 ÖLÜ

Öte yandan Suriye devlet televizyonu, Humus’ta Harp Okulu subaylarına mezuniyet töreni esnasında silahlı insansız hava araçları ile saldırı düzenlendiğini duyurdu. SOHR ise saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 20’den fazla kişinin de yaralandığını aktardı.

Suriye Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: ”Kara Kuvvetleri ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, bu korkakça terör eylemini benzeri görülmemiş bir suç olarak değerlendirmektedir. Bu terör örgütlerine, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, tam güç ve kararlılıkla karşılık vereceğini beyan ediyor ve bu suç eylemini planlayan ve uygulayanların, bedelini ağır bir şekilde ödeyeceklerinin hesabını vereceğini vurguluyor.”

BAKANLIK YETKİLİSİ ‘KARA OPERASYONU’ İHTİMALİNİ DEĞERLENDİRDİ

Reuters’a konuşan bir başka Savunma Bakanlığı yetkilisi ise, Suriye’ye yönelik olası bir kara operasyonu ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Yetkili, “Tek amacımız Türkiye’ye tehdit oluşturan terör örgütlerini ortadan kaldırmaktır. Kara operasyonu bu tehdidi ortadan kaldırmanın seçeneklerden biridir, ancak bizim için tek seçenek değil” dedi.

Ne olmuştu?

Hakan Fidan, 1 Ekim’de Ankara’da yapılan saldırıyı gerçekleştirenlerin ‘Suriye’den geldiğini’ söyleyerek “Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra meşru hedeftir” demişti. Irak ve Suriye’ye ‘operasyon’ mesajı veren Fidan, şöyle konuşmuştu:

“Silahlı Kuvvetlerimizin bu terör saldırısına cevabı son derece net olacak, böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine pişman olacaklar. Irak ve Suriye’de PKK ve YPG’ye ait olan bütün alt yapı üst yapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir