Neredeyse Tüm Tahılları Pişirmek İçin Sorunsuz Bir Yöntem

Temel olarak tam tahılları pişirmek için makarna pişirmek için kullandığım yöntemin aynısını kullanılıyor: Tahılları yeterli miktarda tuzlu suda doğru dokuya ulaşıncaya kadar kaynatıp ve sonra süzmek. Kinoa gibi bazı tahıllar, süzdükten sonra kapalı kapta 10 dakika dinlendirilir, bu da daha iyi bir doku sağlar ancak arpa, buğday gibi diğer tahılların için bu işlem geçerli değil.

Bu yöntemi kullanırken birkaç ipucu:
• Kinoayı pişirirken, tahılların çoğunun etrafında küçük spiraller (tohum) kıvrıldığı noktaya dikkat edin. İşte o zaman pişirme tamamlanmıştır. Suyunu süzün, ocaktan alıp tekrar tencereye koyun ve kapağını kapatıp 10 dakika bekletin, ardından çatalla kabartıp servis yapın.
• Diğer tüm tahıllar için, pişerken periyodik olarak tadın ve tamamen pişip yumuşadıktan sonra süzün.

• Buğday meyveleri gibi çok sert tanelerin 45 dakika veya daha uzun süre kaynatılması gerekecektir, bu nedenle pişirme sırasında çok fazla kaynarsa su ekleyin.

• Makarnada olduğu gibi suyu bol miktarda tuzlayın. Ayrıca taneler piştikten sonra kolayca çıkarılabilecek defne yaprağı, bitki dalları, sarımsak dişleri veya diğer aromatik maddeleri de ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir