CNN Türk’ün canlı yayında verdiği ‘Çukurca’da çatışma’ haberini Dezenformasyonla Mücadele Merkezi yalanladı

Akşam saatlerinde yapılan açıklamada ‘Çatışmada 5 askerin şehit olduğu, 3’ü ağır 8 asker de ağır yaralandı’ denilmişti. Ardından yapılan yeni açıklamalarda ise ağır yaralanan askerlerimizin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ve şehit sayısının 9’a yükseldiği belirtilmişti.

Şehit haberleri tüm Türkiye’nin yüreğinde büyük bir acıya neden olurken, CNN Türk’te canlı yayın yapan Fulya Öztürk de ekranlara bir görüntü getirerek ‘Yaklaşık 1 saat önce Hakkari-Irak sınırı Çukurca bölgesinden kaydedilen bir görüntüdür’ diyerek çatışma sesleri yer alan bir görüntü yayınladı.

Altınbaş Üniversitesi ASAM Başkanı Dr. Eray Güçlüer de o görüntüler için, ‘Burada atışlar bizimkilerin yaptığı atışlar, karşılık yok. Bir de Kalaşnikof sesi farklıdır, burada Kalaşnikof değil, bizim askerlerimizin elindeki silahların sesi. Yıllardır tanıyoruz. Bir de giden mermi sesi, gelen değil’ dedi.

O görüntüler ise, T.C. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi o görüntüler için, ‘Dijital mecralarda paylaşılan bazı görüntülerle ilgili, ‘Hakkari’nin Çukurca ilçesinde çatışma sesleri yükseliyor’ iddiası doğru değildir.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde herhangi bir olumsuzluk veya iddia edildiği gibi silahlı çatışma yaşanmamaktadır’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir