CHP’li İsim Tabloyu Ortaya Koydu: AKP Gelir Adaletsizliği Rekorunu Tazeledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, “Servet transferi ve gelir adaletsizliği büyüyor. TÜİK’in gelir dağılımı istatistikleri yayınlandı. Buna göre, en yüksek eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 1,8 puan artarak yüzde 49,8’e çıkarken, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak yüzde 5,9 oldu. Bu veriler bir rekordur! AKP her alanda rekor kırmakla övünüyor ya hani, sefalet ve servet transferinde de rekor kırmıştır” dedi.

Özgür Karabat, TÜİK’in yayınladığı gelir dağılımı istatistiklerine ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, AKP iktidarının servet transferinde ve adaletsizlikte yeni bir rekora imza attığını ifade etti. Karabat, “Servet transferi ve gelir adaletsizliği büyüyor” başlıklı paylaşımında Mehmet Şimşek’in ekonomide ‘kemer sıkma’ adı altında servet transferi politikasını sürdürdüğünü yazdı.

İşte Karabat’ın söz konusu paylaşımı:

“Servet transferi ve gelir adaletsizliği büyüyor… TÜİK’in gelir dağılımı istatistikleri yayınlandı. Buna göre, en yüksek eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 1,8 puan artarak yüzde 49,8’e çıkarken, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak yüzde 5,9 oldu.

Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan Gini katsayısı, sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, bire yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade etmektedir. En son yapılan araştırma sonuçlarına göre Gini katsayısı bir önceki yıla göre 0,018 puan artış ile 0,433 olarak tahmin edildi. Bu veriler bir rekordur! AKP her alanda rekor kırmakla övünüyor ya hani, sefalet ve servet transferinde de rekor kırmıştır. Genel seçimler sonrasında şurada gelir eşitsizliğine dikkat çekmiş ve Mehmet Şimşek’in servet transferini artıracağını söylemiştim.

TÜİK’in bugün yayınladığı veriler maalesef bu tespitimizde bizi haklı çıkardı. Türkiye, AKP eliyle derin bir yoksulluğa sürüklenmiş, halk terörle-beka ile tehdit edilerek servet transferi kamufle edilmiştir. Ülkemiz bir an önce bu akıl tutulmasından kurtulmazsa, toplum olarak çok daha ağır faturalar ödenmek zorunda kalacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir