Böcek’ten Altın Portakal İçin Yeni Tarih!

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tanıtım toplantısından kısa süre sonra Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndaki Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ filminin seçkilerden kaldırıldığı belirtildi. Filmde FETÖ propagandası iddialarının ardından festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, filmde yer alan kişiyle ilgili yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle filmin yarışma seçkisinden çıkarıldığını söyledi. Filmin seçkiden çıkarıldığının açıklanmasının ardından, bu kez festivalde ‘sansür’ uygulandığı yönünde tartışmalar başladı. Festivalde görev yapacak jüri üyeleri de ortak açıklama yaparak, filmin seçkiye geri alınması halinde görevlerini yerine getireceklerini belirtti. Bu açıklamanın ardından 27 filmin yönetmen ve yapımcısı da filmlerini festivalden çekme kararını aldıklarını bildirdi. Belgesel filmin yeniden yarışma seçkisine alındığının açıklanmasının ardından önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı festivalden desteğini çektiğini açıkladı.

JÜRİ BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Filmin geri alınma kararının ardından jüri üyeleri, ‘Antalya’da görüşmek üzere’ açıklaması yaptı. Filmin seçkiye alınma kararından 13 saat sonra festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, kendisine soruşturma açıldığını, can güvenliği ile ilgili tehditler aldığını, herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını, bu nedenlerle filmi tekrar seçkiden çıkardıklarını açıkladı. Kararın ardından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanı Demet Akbağ, yaşanan iletişim sorunları, kriz yönetiminin yapılamaması ve isminin dahil olmadığı olaylar içerisinde geçmesinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle görevinden istifa etti.

FESTİVAL İPTAL EDİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, 30 Eylül gecesi yaptığı videolu açıklamasında, festival yönetmeni ve tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiğini, kendi kararlarıyla karmaşaya neden olduklarını, bu nedenle görevlerine son verildiğini belirterek, “Antalya Altın Portakal Film Festivalimizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum” dedi.

Başkan Böcek, bu filmle ilgili 3 bakanlığın devreye girdiğini belirterek, “Bugün (dün) saat 16.00’da polis ekiplerimiz Atatürk Kültür Merkezi’ne geldi ve orada filmin kopyasını istedi. ‘Bu konularla ilgili Altın Portakal’ın tartışılmasına müsaade etmeyeceğim’ dedim. Troller yazarak siyaset yaptılar. Ucuz siyaset yapanların yanına da bunu bırakmayacağım” diye konuştu. Altın Portakal Film Festivali’ni yıl sonuna kadar yapacaklarını açıklayan Böcek, “Altın Portakal Film Festivali’ni Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, bu yıl bitmeden yapacağım. Bakanlıklardan hiçbir kuruş istemeden Altın Portakal’ın 60’ıncısını yapacağım. Tüm sanatçılarımızın, sinema emekçilerinin desteğiyle yapacağım. Bunu Türkiye görecek” dedi.

31 ARALIK’A KADAR YAPILACAK

​Altın Portakal Film Festivali öncesinde hiçbir filmi izlemediğini aktaran Böcek, “Hiçbir seçici kurulu etkilemedim. ‘Şunu seçin, bunu seçmeyin, şurada torpil yapın’ demedim. Bu konuları herkesle görüşen, açık sözlü biriyim. Festival bir alındı, bir iptal edildi. Bununla ilgili filmi çekmek için zaten Anayasa Mahkemesi’nden izin alınmış; duyduğum kadarıyla. Festivalde 5’inci yıldayım. 4 yıldır hiçbir problem olmadan geldik ama en önemli yılımız Cumhuriyetin 100’üncü yılında, festivalin 60’ıncı yılında böyle bir problem yaşadık. Altın Portakal’da 2 milyon lira ödülümüz var. Bu insanların bir emeği var. Bunlar, gerçek emekçidir. Altın Portakal’a böyle bir FETÖ yakıştırmasını yakıştırmıyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında, 2023 yılı içerisinde 60’ıncı Altın Portakal’ı yapacağım. 31 Aralık’a kadar festivali yapacağım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir