Yapı stoğuna sıkı takip

MELTEM GÜNEŞ/ANKARA- 14 Mayıs seçimlerine giderken, güvenli ve her türlü afete dirençli yapılar seçim vaadleri arasına da girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önceki gün açıkladığı seçim beyannamesinde, vatandaşın can ve mal güvenliğinin her şeyin önünde geldiğini söyleyerek, Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli ile 81 ili afetlere dirençli şehirler haline dönüştüreceklerini açıkladı.

Fay Yasası çıkarılacak

Dirençli şehirler modelinin alt hazırlığı ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün İklim ve Afetlere Dirençli Şehirler Projesi’yle yapıldı. Projede, Türkiye nüfusunun yüzde 70’inin yüksek ve orta-yüksek deprem riski altındaki bölgelerde yaşadığı belirtildi. Afet ve iklim risklerine dayanıklı konutlara, iş yerlerine, kentsel altyapıya ve hizmetlere erişimin arttırılması gerektiği vurgulandı. Afetlere dirençli şehirler için yapılacakların bir kısmı şöyle:

*Türkiye’deki deprem üreten ya da deprem üretme potansiyeli olan aktif fayların/fay bölgelerinin kesiştiği alanlardaki yapılaşmaya haritalandırma yapılacak.

*Sürdürülebilir Afet Risk Yönetimi Kanunu yürürlüğe konacak, Türkiye Afet Müdahale Planı güncellenecek.

*Doğal Afetler ve Fay Yasası çıkarılacak.

*Dijital Yapı Bilgi Bankası kurulacak, Taşkın Kanunu çıkarılacak.

*Kendi evini dönüştürmek isteyen vatandaşlara yeni arsalar üretilecek. 81 ilde müstakil ve müşterek konut bölgeleri oluşturulacak.

*Yeni şehircilik çalışmalarında iklim değişikliğine uyum sağlanması amacıyla yenilenebilir enerji, temiz enerji, yağmur suyu hasadı, enerji verimliliği gibi doğa ve ekosistem temelli çözümler üzerinde durulacak.

Şehirler için 13 bilim kurulu

Çevre Bakanlığı koordinasyonundaki Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli kapsamında, şehirleri afetlere karşı dirençli hale getirilmesi çalışmaları için uzmanlık dallarına göre, “Destek Hizmetleri ve Sosyal Politikalar, Deprem ve Yer Bilimleri, Hasar Tespit, Enkaz ve Atık Yönetimi, Şehirleri İnşa ve İhya, Kentsel ve Kırsal Dönüşüm, Mekânsal Planlama, Yeni Yapı Teknolojileri, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Akıllı Şehirler, İklim Dostu Yeşil Dönüşüm, Kentsel ve Kırsal Altyapı, Tarihi ve Kültürel Miras, Kriz Yönetimi ve İletişim” adlarıyla 13 bilim kurulu oluşturuldu.

BİR BLOK YIKILMIŞ, 89 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Galeria Sitesi’nin altında yer alan spor salonundaki yüzme havuzunun bulunduğu alanda taşıyıcı kolonların kesildiği iddia edilmişti.

Galeria’nın müteahhidi yakalandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Diyarbakır’da biri boş, 7 bina yıkıldı. Yenişehir ilçesinde kentin ilk alışveriş merkezi olarak 1999’da hizmete giren, 4 katı alışveriş merkezi, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin bir bloku, ilk depremde yıkıldı. 89 kişi yaşamını yitirdi, 22 kişi de yaralandı. Geride kalan 3 blok kontrollü yıkıldı. Hakkında yakalama kararı bulunan müteahhit Sedat Eser, Ankara’da gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Eser, “olası kastla öldürmek” suçundan tutuklandı. Kayapınar’da depremler sonrası boşaltılan D Tipi Cezaevi’ni de Eser’in yaptığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’da yıkılan binaların sorumlularına yönelik soruşturmada 33 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Binaların yapım kusurları ve kolon kesme iddialarına ilişkin 17 kişi tutuklandı, 25 kişi serbest bırakıldı, 4 şüpheli ise aranıyor. İstanbul’da daha önce gözaltına alınan Diyar Galeria İş Merkezi’nin mülk sahibi Hasibe Yıldırım ile inşaat mühendisi Mustafa Cevat Arsız adli kontrolle, proje sorumlusu mimar Şeref Kesgün ise ifadesi alınarak salıverilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir