ABD ile Güney Kore işbirliklerini geliştirmeyi hedefliyor

NEW ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Sung-han ile ikili ilişkiler ve Hint-Pasifik güvenliğinin yanı sıra teknoloji güvenliği alanındaki işbirliklerini masaya yatırdı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Güney Koreli mevkidaşı Kim ile bir araya geldiği aktarıldı.

Yetkililerin, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un 26 Nisan’da ABD’ye yapacağı ziyaretin hazırlıklarını görüştükleri belirtilen açıklamada, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliklerini derinleştirmeyi ele aldıkları kaydedildi.

Açıklamada, Sullivan’ın, tarihi sorunları çözmek üzere Güney Kore ve Japonya arasında atılan “tarihi” adımları memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Görüşmede, Hint-Pasifik’teki tehdit ortamına karşın ikili güvenlik bağlarını geliştirmek için atılabilecek adımların ele alındığı belirtilen açıklamada, Sullivan’ın ABD’nin Güney Kore ve bölge güvenliğine katkı sağlamaya olan güvenlik taahhüdünü yinelediği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, tarafların, Kuzey Kore’nin bölgede istikrarı bozan faaliyetlerini kınadıkları, bu ülkenin bölgesel istikrarı tehdit eden yasa dışı kitle imha silah programını ilerletme kabiliyetinin sınırlanması gerektiğini belirttikleri ifade edildi.

Tarafların, Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’yı da kınadıkları belirtilen açıklamada, teknoloji, telekomünikasyon ve siber ağlardaki güvenlik açıklarını ele almak üzere işbirliğinin önemini vurguladıkları bilgisi de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir